Wiza do Turcji – jak się o nią ubiegać?

Turcja już od lat jest popularnym kierunkiem wyjazdowym, jednak musisz pamiętać, że wybierając ten kraj czy to na dłuższy urlop czy chociażby na weekendowy wypad do Stambułu, granicę przekroczysz jedynie mając wizę. Turecką wizę możesz póki co wyrobić na lotnisku po wylądowaniu, ale szybciej uzyskasz wizę turystyczną przez Internet. Wiza do Turcji – jakich procedur należy dopełnić?

Aktualizacja: W dniu 20.02.2020 rzecznik tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hami Aksoy ogłosił zniesienie wiz dla obywateli 6 państw, w tym Polski. W systemie bezwizowym, który wprowadzony zostanie od 2 marca 2020 r. będzie obowiązywała 90-dniowa bezpłatna wiza, która będzie do wykorzystania w ciągu 180 dni od momentu jej wydania.

Żeby aplikować o e-wizę, musisz wejść na administrowany przez tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych portal rządowy evisa.gov.tr. Ogromnym ułatwieniem jest fakt, że strona ta jest również dostępna od niedawna w języku polskim.

Wymagane dokumenty

Wniosek o e-wizę możesz złożyć tylko dla siebie (os. indywidualna), rodziny (rozumiane jest przez to grupowe aplikowanie dla bliskich – od 2 do 10 osób) lub grupy (min. 10, maksimum 300 osób). Paszport wszystkich osób podróżujących musi być ważny przynajmniej 60 dni więcej niż wynosi okres pobytu, który będzie dozwolony przez wizę. Czyli jeśli aplikujesz o wizę od jutra, dolicz do daty 180 dni okresu ważności Twojej wizy plus do tego wspomniane 60 dni ważności paszportu. Twój paszport nie będzie ważny za te 240 dni? Lepiej go wymień.

Żadne zdjęcia, zaproszenia ani inne papiery nie są potrzebne. Uzyskanie e-wizy do Turcji to tak naprawdę w uproszczeniu trzy kroki – złożenie wniosku, dokonanie płatności i pobranie dokumentu. A jak ta procedura wygląda dokładniej?

1. Wejdź na stronę evisa.gov.tr

Na głównej stronie kliknij Złóż wniosek terazZostaniesz przekierowany na kolejną stronę, od której zaczniesz uzupełniać dane.

2. Wybierz kraj, którego masz obywatelstwo oraz rodzaj dokumentu podróży

Uzupełnij kraj, rodzaj dokumentu na którym będziesz podróżować (pamiętaj, że do Turcji potrzebny jest paszport!), a następnie przepisz z obrazka znajdującego się poniżej kod weryfikacyjny. Kliknij Zapisz i kontynuuj.

3. Uzupełnij datę przekroczenia tureckiej granicy

Możesz wpisać datę wcześniejszą, ale na pewno nie późniejszą od tej, w której rzeczywiście przekroczysz granicę. W momencie podania daty późniejszej od Twojego przyjazdu, wiza nie zostanie uznana na granicy, opłata przepadnie, a ty będziesz musiał przejść procedury ponownie.

Wiza turecka ważna będzie od dnia podanego w Twoim wniosku przez kolejne 180 dni, przy czym Twój pobyt na terenie Turcji nie może przekroczyć w tym czasie łącznie 90 dni. Po kliknięciu Zapisz i kontynuuj przekierowany zostaniesz na stronę, na której będziesz musiał uzupełnić swoje dane.

4. Uzupełnij dane

Gdy już znajdziesz się na stronie, na której wpiszesz swoje dane, zwróć uwagę, że nie wszystkie informacje są wymagane. Obowiązkowe do uzupełnienia są Twoje imię (jeśli posiadasz dwa – wpisz oba ze spacją), nazwisko, data urodzenia, numer, data wydania oraz data ważności paszportu, prawidłowy adres e-mail (posłuży do przesłania wiadomości weryfikującej oraz e-wizy).

Pierwsze imię ojca i matki możesz pominąć. Jeśli składasz wniosek tylko dla siebie, kliknij Zapisz i kontynuuj. Jeśli chcesz aplikować o e-wizę dla innych osób, możesz dodać ich dane poprzez Dodaj nową osobę.

Po kliknięciu Zapisz i kontynuuj pokaże Ci się okno ze wszystkimi uzupełnionymi danymi. Poniższe informacje są w znacznej mierze fałszywe, ale potraktuj je jako przykład. Sprawdź dokładnie te dane – to ostatni krok, w którym możesz jeszcze coś zmienić.

Jeśli zauważyłeś jakieś pomyłki, popraw je klikając w Edytuj. Jeśli wszystko się zgadza – Zatwierdź.

Kliknięcie Zatwierdź spowoduje wysłanie maila weryfikującego na Twój adres e-mail podany w jednym z poprzednich kroków.

5. Zweryfikuj podany e-mail

Jeśli w ciągu kilku minut nie otrzymałeś żadnej wiadomości o tytule Wiadomość weryfikująca adres e-mail REF:…-…., sprawdź folder SPAMu lub kosz na śmieci. Po odnalezieniu maila sprawdź jeszcze na wszelki wypadek, czy dane się zgadzają i kliknij Zatwierdź jeśli wszystko jest w porządku.

6. Dokonaj płatności

Po zweryfikowaniu maila zostaniesz przekierowany na stronę, poprzez którą możesz dokonać płatności za swoją wizę. Opłaty różnią się wysokością w zależności od Twojego obywatelstwa. Polacy do niedawna płacili za e-wizę 20$, jednak w październiku 2019 roku opłata znacząco poszybowała w górę i aktualnie wynosi 35$ (na lotnisku wiza kosztowała dotychczas 30$, jednak nie wiadomo czy i ewentualnie jak bardzo zmieniła się teraz ta cena), płatności dokonać możesz przelewem, WeChatPay, PayU, kartą kredytową lub debetową – karta musi obsługiwać płatności międzynarodowe i mieć system 3D Secure. Możesz użyć kart Mastercard, Visa lub UnionPay, niekoniecznie musi być wystawiona na Ciebie.

Płatności za wizę dokonać musisz w ciągu 48 godzin – po tym czasie Twój wniosek zostanie anulowany.

Do kwoty za e-wizę doliczona zostanie kwota w wysokości 0,55$ – to opłata manipulacyjna mająca za zadanie pokrycie kosztów transferów międzynarodowych. Po dokonaniu płatności swoją e-wizę powinieneś otrzymać natychmiast. Wydrukuj ją i zachowaj tak na czas wjazdu do Turcji jak i wyjazdu z tego kraju.

Twoja e-wiza powinna zostać także przesłana na podany przez Ciebie adres e-mail. Dokument ten pozwala Ci na wielokrotne przekraczanie tureckiej granicy pod warunkiem, jednak musisz pamiętać, że w ciągu 180 dni ważności Twojej wizy, łączny pobyt nie może przekroczyć 90 dni.

Kiedy aplikować o e-wizę?

Nie ma określonego terminu, z jakim wyprzedzeniem należy to zrobić, ale przyjmuje się, że nie powinno się aplikować o e-wizę na mniej niż 48 godzin ze względu na ewentualne błędy lub problemy systemowe.

Nie chcesz e-wizy? Możesz aplikować na lotnisku

Jeśli nie chcesz ubiegać się o e-wizę, obywatele tych państw póki co mogą wnioskować o jej przyznanie na granicy, trzeba liczyć się jednak ze znacznymi kolejkami i wyższą ceną: Antigua i Barbuda, Armenia, Australia, Austria, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belgia, Bermudy, Chorwacja, Dominika, Dominikana, Estonia, Grecko-Cypryjska Administracja Południowego Cypru, Grenada, Haiti, Hiszpania, Holandia, Hongkong (BN(O)), Indonezja, Irlandia, Jamajka, Kanada, Litwa, Łotwa, Malediwy, Malta, Mauritius, Meksyk, Norwegia, Oman, Polska, Portugalia, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, U.S.A., Zjednoczone Królestwo

Powyższy przewodnik pokieruje Cię przez wszystkie kroki uzyskania wizy do Turcji online. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania, pisz śmiało – postaram się pomóc!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

  1. Anonim

    Zlozylem wniose i oplacilem koszt wizy, w wyniku nie dostalem zadny wizy ani zadnyej odpowiedzi, pieniadze odzyskac nie udalo sie poniewaz administrator strony nie odpowiada, polecialem bez wizy i kupilem wize na lotnisku, okazala sie tansza niz przez evisa.gov.tr.

  2. Jan

    Witam, mam pytanie, Wylatuje 22.08 na wczasy, a paszport mam ważny do 31.03.2020 (222dni) więc się nie zmieszczę w tych 240 dniach, jest możliwość że zakupie na dniach wize np 15.07.2019… wtedy do końca ważności wychodzi 260 dni??.
    Kupno wizy to tylko wyznacznik w jakim czasie mogę być w Turcji ???

  3. Maciej

    Ktoś miał jakieś problemy dotyczące płatności? Chodzi mi o koszta. Na różnych forach ludzie piszą o różnych cenach…

    1. Monika Borkowska

      Podana w tekście cena 20$ (+0,55$ opłaty manipulacyjnej) to kwota, którą płaciłam ubiegając się o e-wizę w styczniu. Wiza zakupiona na lotnisku jest droższa.

      1. Maciej

        Dzięki za tak szybka odpowiedz :) w takim razie jestem już spokojniejszy :) miłego dnia :)

  4. W razie problemów można skorzystać z usług agencji pośrednictwa wizowego – przynajmniej można się tam dodzwonić.

  5. Pawel

    Witam, czy przy wypelnianiu wniosku o evisa do Turcji online, nalezy wpisywac polskie znaki w danych ktore je zawieraja, no. Paweł, Kraków?

    1. Monika Borkowska

      Witam! Ogólna zasada w takich sytuacjach dotyczy wpisywania danych alfabetem łacińskim, bez znaków diakrytycznych.

  6. Artur

    Mam takie pytanie jak to jest z obywatelami polski mieszkajacymi np. W niemczech? Czy moga byc jakies problemy o uzyskanie visy badz wjazdu do turcji jesli wylatuje sie z inmego kraju niz polska ? Jaki adres zamieszkania powinno sie podac? Pozdrawiam

    1. Monika Borkowska

      Witam! Nie powinno być żadnego problemu ani w przypadku osób mieszkających poza Polską, ani też lecących z innego kraju. Adresu zamieszkania we wniosku o e-wizę nie podaje się, wymagane jest jedynie obywatelstwo, imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, podstawowe dane z paszportu oraz dane kontaktowe jak adres e-mail oraz numer telefonu. Pozdrawiam.

      1. R

        Witam
        Adres zamieszkania jednak się podaje. Na tym samym ekranie gdzie podaje się imie , nazwisko itp
        pozdrawiam

  7. Ach te wizy nie cierpię tego słowa nawet.
    Ale ciekawi mnie jak wygląda opuszczanie kraju w tym czasie 180dni czy na jednej wizie można wyjechać kilka razy?

    1. Można :-) Sprawdzone :-)

    2. Dokładnie tak – jest to wiza wielokrotnego wjazdu. Można wjeżdżać i wyjeżdżać do woli, ale w tym okresie 180 dni łączny pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Mają dość specyficzne zasady ;)

    3. Dzięki 180 dni nie potrzebne tylko w kwestii wyjazdu do Gruzji i spowrotem się nad tym zastanawiałem więc łącznie ze dwa tygodnie z tego użyjemy w drodze autem może dłużej jak będzie fajnie

    4. Red Mike a to na spokojnie dacie radę ;)

  8. Już za 4 dni lecę :D niby wyrabianie wizy mam obcykane ale zawsze jak wypełniam jest stres czy się nie pomylę :D

    1. Mam tak samo… Do tego na koniec 500 razy sprawdzam, czy aby na pewno wszystkie dane wpisane są prawidłowo, a później i tak męża wołam, żeby sczytywał dane z paszportu w celu ostatecznej weryfikacji My lecimy w niedzielę ;)

    2. I do Stambułu? Na długo?

    3. Magdalena Kirik na 20 godzin Szybkie i intensywne zwiedzanie w ramach przesiadki, zanim do Omanu dotrzemy :)

Skomentuj